Rakytník rešetliakový – rastlina tretieho tisícročia

Späť na Články
rakytnik rastlina tretieho tisicrocia

Rakytník rešetliakový – rastlina tretieho tisícročia

Rakytník rešetliakový /Hippophae rhamnoides/ už určite poznáte. Pichľavý krík s oranžovými kyslými bobuľami je často označovaný aj ako prírodný multivitamín, zázračná rastlina, citrónovník severu alebo sibírsky zázrak.

Rakytník u nás

Prvú sadenicu rakytníka sme zasadili ešte v 90-tých rokoch 20. storočia. O niekoľko rokov neskôr sme už mali rakytníkovú plantáž s rozlohou 3 ha, ktorá bola ako jediná na Slovensku. Postupne sa vysádzali ďalšie plantáže s rôznymi odrodami. Aktuálne pestujeme rakytník na 18 hektároch. Pestujeme ho ekologický v BIO kvalite, čo zahŕňa každoročné kontroly, testy a rozbory.

Významnou odrodou rakytníka rešetliakového je LEIKORA, ktorá pochádza z Nemecka. Má veľké plody sladkokyslej chuti, väčší podiel výživných látok, dobre znáša rez a má menej tŕňov. Keďže rakytník je dvojdomá rastlina, potrebuje opeľovača a vysádza sa v pomere 1:10 (jedná samčia rastlina ku 10 samičím). Ďalšie významné odrody sú SLNIEČKO, KRASAVICA a VITAMINNAJA.

rakytnik resetliakovy

Pestovanie rakytníka a starostlivosť

Sadenice rakytníka začínajú rodiť do troch rokov a sadíme ich vo vzdialenosti 2 – 3 metre od seba. Pokaľ si chcete vypestovať rakytník zo semienka, tak to bude trvať o niečo dlhšie (rodia od 4. až 6. roku). Netreba zabudnúť, že je to dvojdomá rastlina a samičia rastlina, ktorá plodí, potrebuje aj opeľovača samčiu rastlinu.

Rez treba robiť každý rok. Dlhé výhonky zakracujeme a rastlinu presvetlíme prestrihaním vnútorných konárov, aby mala dostatok miesta a svetla. Rezom dodáme viac energie novým výhonkom, čo sa prejaví na bohatšej úrode a taktiež ním tvarujeme rastlinu. Odstrániť treba aj zoschnuté alebo napadnuté konáre. Pozor si treba dať na hlboký rez, ktorým sa pripravíme o úrodu.

Zber a spracovanie rakytníka

Zber rakytníka je veľmi náročný a zdĺhavý proces. Bobule rakytníka sa pri silnejšom stlačení rozpučia a niektoré odrody majú ešte aj ostré tŕne, takže musíme byť veľmi opatrní. Ak chceme zbierať ručne, je vhodné použiť aspoň nožnice, aby sme sa vyhli popučeniu plodov pri zbere. Ďalším spôsobom je odstrihnúť celé jednoročné konáre obsypané plodmi a dať zamraziť do mrazničky na 2 hodiny. Po zmrazení konáre otrasieme a bobule nám pekne opadajú. Nevýhodou mrazenia je narušenie štruktúry plodu vznikajúcimi kryštálikmi ľadu. Rovnakým spôsobom môžeme celé konáre aj sušiť a po vysušení otrasieme.

spracovanie rakytnika

Rakytníkový čaj

Rakytníkový čaj u nás robíme z celých plodov. Nespracovávame rakytník na rakytníkovú šťavu a rakytníkový olej, ale sušíme celé plody. Tým sa vo vysušenom plode zachová olej aj všetky vzácne látky. Takýmto spôsobom spracovania v kombinácií s ekologickým pestovaním a BIO certifikátmi ponúkame zákazníkom tu najlepšiu chuť a kvalitu produktu.

Rakytník a jeho liečive účinky

Rakytník obsahuje veľké množstvo vitamínu C (viac ako citrón). Jedna bobuľka rakytníka obsahuje dennú dávku. Je veľmi dobrý pri prevencii a pri ochrane pred chrípkou alebo infekciou. Obsahuje aj vitamíny A, B, E, F, P, organické kyseliny, silice, flavonoidy, triesloviny a minerály. Je veľmi dobrým zdrojom karoténu. Používa sa aj v očnom a kožnom lekárstve. Liečivé vlastnosti rakytníka:

  • zlepšuje kvalitu pleti
  • posilňuje imunitu a zrak
  • chráni pred sklerózou
  • podporuje regeneráciu organizmu
  • pomáha pri trávení a žalúdočných vredoch
  • spomaľuje proces starnutia
  • zmierňuje nepriaznivé účinky chemoterapie a rádioterapie
Späť na Články