Príprava čaju

Ako správne pripraviť čaj?

„Ak vám je zima, čaj vás zohreje. Ak vám je teplo, čaj vás ochladí. Ak ste smutný, čaj vás povzbudí. Ak ste rozčúlený, čaj vás upokojí.” (William E. Gladstone)
priprava_caju_hrncek

Kvalita čaju

Nákup čaju priamo od Slovenského pestovateľa a výrobcu Vám zaručí kvalitu a čistotu produktu. Ukazovateľom kvality sú aj ocenenia, značka kvality a certifikáty kvality.

Naše bylinky sú čerstvé bez obsahu umelých aróm, farbív, dochucovadiel a sú pestované tradičným a ekologickým spôsobom v oblasti Pienin a Zamaguria, ktorá patrí medzi najčistejšie oblasti Slovenska.

To, že celý výrobný proces čaju od zasiatia semiačka cez spracovanie až po finalizáciu výrobku je pod jednou strechou, zaručuje najvyššiu kvalitu za čo najlepšiu cenu.

Problematiku receptúr riešime so špičkovými odborníkmi z oblasti fytoterapie zo Slovenska, Česka, Ukrajiny a Srbska – Vojvodiny.

Príprava čaju

Dajte si záležať na správnom postupe prípravy čaju a vychutnajte si skvelú chuť s množstvom liečivých účinkov.

Sypané čaje sa pripravujú v keramickej, porcelánovej alebo borosilikátovej sklenenej kanvičke, ktorej súčasťou môže byť aj sitko. Vhodné sitka sú keramické, porcelánové a nerezové. Pre prípravu menšieho množstva môžete využiť hrnček s čajítkom. Na jednu šálku stačí jedná kopcovitá čajová lyžička sypaného čaju. Presné dávkovanie sypaného čaju nájdete na krabičke produktu.

Pri porciovaných čajoch je príprava jednoduchšia. Čajové zmesi sú vo vrecúškach presne odvážené a stačí ich zaliať správnym množstvom vody podľa návodu na obale. Zvyčajne je to jedno vrecúško na 250ml vody. Vrecúška sú vyrobené z papierového filtra a zatavené teplom, takže sa pri lúhovaní neuvoľňujú žiadne nežiaduce látky.

Lúhovanie, teplota vody a kvalita vody

Dôležitá je aj kvalita vody, ktorá ovplyvňuje chuť čaju. Ak máte doma menej kvalitnú vodu je dobre použiť filter, ktorý odstráni pachy, chlór, minerály a ťažké kovy. Môžete použiť aj balenú čistú vodu. Pozor si dajte aj na dĺžku lúhovania, ktorú je potrebné dodržiavať, aby sa čaj nepreluhoval a nezískal spálenú, trpkú, horkú alebo kyslú chuť.

 • Bylinkové čaje zalievame vriacou vodou a lúhujeme  10 – 15 minút v uzavretej nádobe.
 • Ovocné čaje zalievame vriacou vodou a lúhujeme 10 – 15 minút.
 • Cudzokrajné čaje:
  • Zelený čaj lúhujeme 2 – 3 minúty v 60 – 80°C vode.
  • Čierny čaj lúhujeme 3 – 4 minúty v 95 – 100°C vode.
  • Rooibos lúhujeme 3 – 5 minút v 95 – 100°C vode.
  • Pu-ehr lúhujeme 2 – 3 minúty v 95 – 100°C vode.

Ak nemáte kanvicu s termostatom a chcete si pripraviť zelený čaj nechajte ju po zovretí 3 – 5 minút stáť aby sa voda pred zaliatím čaju ochladila na potrebných 60 – 80°C.

Skladovanie čaju

Čaje skladujte na tmavom, suchom mieste oddelené od iných aromatických potravín aby Vám vydržali dlho voňavé a chutné. Pri nesprávnom skladovaní sa môže zmeniť chuť a vôňa čaju alebo sa objavia plesne.

Ďalšie spôsoby prípravy čaju

 • Odvar je vhodný pri tvrdších častiach rastliny, ako koreň, kôra alebo semená rastliny. Tie sa sa varia vo vode 20 minút a následne sa odvar precedí a vypije. Na odvar môžete použiť pestrec, skorocel, rascu a iné.
 • Tinktúra sa vyrába macerovaním (namáčaním) rastliny/čaju do vhodného rozpúšťadla najčastejšie do alkoholu. Uvoľňujú sa tak aktívne látky, ktoré nie sú rozpustné vo vode. Tinktúra môže byť z jednej rastliny alebo kombinovaná z viacerých rastlín. Odporúčame Karpatský elixír Regeneračný.
 • Olejové maceráty vznikajú namáčaním rastliny do oleja. Pokožka na nich veľmi dobre reaguje. Sú vhodné na masáže a pomáhajú pri bolestiach, poraneniach, odreninách, výronoch a ďalších problémoch. V našej ponuke nájdete niekoľko druhov bylinných olejov.