Bazový sirup – recept | Cukor alebo med?

Späť na Články
bazovy sirup recept

Bazový sirup – recept | Cukor alebo med?

Na bazový sirup budeme potrebovať:

  • 150 g čerstvých kvetov bazy čiernej (20 – 30 kvetov);
  • 1 kg cukru, trstinového cukru alebo medu;
  • 2 citróny najlepšie v BIO kvalite;
  • 1 liter vody.

Príprava bazového sirupu:

Ako prvé si prevaríme vodu v hrnci a necháme ju vychladnúť. Kým nám voda chladne očistíme kvety bazy od stoniek, ktoré by dodali sirupu horkastú chuť. Citróny si ošúpeme a nakrájame na kolieska.
bazovy sirup recept

Do vychladenej vody pridáme očistenú bazu s citrónom a zaťažíme tanierom, aby boli kvety ponorené. Necháme macerovať 24 – 36 hodín na chladnom a tmavom mieste.

bazovy sirup recept

Po macerovaní bazový výluh precedíme cez gázu a poriadne vyžmýkame všetky kvety bazy aj s citrónom. Precedený výluh dáme na sporák, podľa voľby pridáme do hrnca biely cukor, trstinový cukor alebo med a varíme na miernom ohni.

Počas varenia sirup miešame až kým sa úplne nerozpustí všetok cukor alebo med. Dávame pozor aby sme bazový sirup neprevarili a nezničili tak vitamíny. Hotový sirup prelejeme do skiel a necháme ho vychladnúť hore dnom, zabalený v deke alebo uteráku.

bazovy sirup recept

My sme si bazový výluh pripravili hneď v trojnásobnom množstve, aby sme vyskúšali všetky tri spôsoby. Bazový sirup sme potom varili extra v troch hrncoch a do každého sme dali inú prísadu (biely cukor / trstinový cukor / med). Sirup sme nesterilizovali, keďže vieme, že ho hneď spotrebujeme.

Ktorá kombinácia nám chutila najviac? Trstinový cukor dodal sirupu lepšiu chuť oproti bielemu cukru, ale víťazom sa u nás stáva bazový sirup s medom. Kvalitný kvetový medík sme si zakúpili u miestneho včelára, takže v kombinácii s bazou a citrónom bude sirup plný vitamínov. Nabudúce určite vyskúšame aj lesný (medovicový) med.

Späť na Články