Pesto z medvedieho cesnaku – recept
Na pesto z medvedieho cesnaku budeme potrebovať:
- 200 g listov medvedieho cesnaku;
- 200 ml olivového oleja;
- štipka soli.
Zber medvedieho cesnaku:
Príprava pesta z medvedieho cesnaku:
Keďže sme listy medvedieho cesnaku zbierali z čistého prostredia môžeme preskočiť umývanie a sušenie, ktoré zaberie najviac času z celej výroby pesta. Ak vieme, že nespotrebujeme hneď všetko pesto a chceme ho skladovať až do ďalšej sezóny a zabezpečiť čo najdlhšiu trvanlivosť, tak ich aj umyjeme a poriadne vysušíme rozložené na handre alebo na site. Dávame pozor, aby sa nám listy nezlepili čo by zabránilo odpareniu vody.
Ďalším krokom je príprava na mixovanie a zmiešanie ingrediencií. Listy cesnaku si odvážime a narežeme na kocky, aby sa nám mixovalo čo najjednoduchšie. Pridáme olivový olej (môžete použiť aj iné druhy oleja) a štipku soli. My sme si pesto rozdelili na dve časti. Jedno sme si spravili bez soli a druhé sme si osolili podľa chuti. Pomer oleja a medvedieho cesnaku sa nám najviac osvedčil 1:1 (100g:100ml). Môžeme začať mixovať.
Aký mixer sme použili?
Použili sme ručný ponorný mixér, ale vyskúšali sme aj smoothie mixér. S ponorným mixérom nám to išlo oveľa lepšie a listy sa pekne rozmixovali. Smoothie mixer rozprskol väčšinu pesta po stranách nádoby, takže sme ho museli viac krát odstaviť, aby nešiel na prázdno a dostať pesto na spodnú stranu s nožom.
Pesto z medvedieho cesnaku máme hotové a môžeme ho začať deliť do skiel. Na vrch pesta nalejeme ešte jemnú vrstvu oleja, zavrieme a odložíme do chladničky. Pesto si dávame pri raňajkách na chlebík/hrianku, do šalátov alebo do cestovín.
Pri príprave pesta sme nepoužívali ďalšie prísady, ktoré by znížili trvanlivosť pesta. Vždy nás poteší, keď si ešte počas zimy nájdeme v chladničke sklíčko s pestom. Ak chcete vyskúšať aj iné druhy pesta a viete, že ich hneď spotrebujete môžete do pesta pridať aj syr, oriešky, chilli alebo citrón.